Na mapě bychom našli toto město asi deset kilometrů od Puly, která je největším městem tohoto chorvatského poloostrova. Když se řekne Istrie, většině lidí se vybaví obsypané pláže, slunce a plno radosti z průzračné vodní hladiny. Nabízí se ale i výlety za dávnou historií, kterých tady rozhodně není málo! Vodnjan je jedním ze zajímavých příkladů, najdete tu totiž gotiku, ale i benátskou renesanci a baroko v jednom balíčku, na své si přijdou i milovníci sakrálního stavitelského umění. Najdete tu také největší z farních kostelů v rámci Istrie.
V poválečné epoše řada původních rezidentů odešla, na začátku padesátých let se dokonce počet obyvatel ztenčil na čtyři tisíce. Dnes je ale Vodnjan šestitisícovým kvetoucím centrem regionu s velmi bohatou historií, který má co nabídnout i po stránce architektonických památek. Zažijete i kousek Itálie, apeninský vliv sem dosahoval po dlouhé generace. Stejně tak přijde ke slovu i ochutnávka oliv, které se tu pěstují opravdu ve velkém. Nejlépe v tekutém stavu, ale k tomu se ještě dostaneme později. Z Puly vás sem vezme vlak, autobus nebo si můžete udělat výlet i autem, protože stav místních komunikací je na výborné úrovni.
Vodnjan, podobně jako Pula nebo Fažana, má za sebou italskou minulost. Ve Fažaně dokonce natolik, že všichni obyvatelé měli ještě v roce 1921 jako rodnou řeč právě italštinu. A když si prohlédneme složení obyvatel Vodnjanu, přibližně každý pátý má italský pas. Někteří ze starších obyvatel dokonce mluví místním starým dialektem, který se jmenuje velmi poeticky – Bumbaro. Říká se jim právě proto Bumbari. Mluvčích je ale jen několik stovek a spíše archaická řeč může mít ve finále podobný osud jako jazyk, kterým se dorozumívali staří Etruskové. Každoroční slavnost Bumbar Fiesta ale během srpnových dnů připomene, že místní jsou na svou minulost hodně hrdí.
Má už antické kořeny, ale poprvé je v pramenech zmíněn až v desátém věku. Někdejší antické osídlení už tu není znát, ale goticko-renesanční nádech zůstal patrný až dodnes, stejně jako typicky italské úzké uličky. Nejvýznamnější z památek někdejšího Dignana je kostel svatého Blažeje, pohled na něj si užijí návštěvníci ještě dlouho před příjezdem do centra. Jde o pozdně barokní klenot, jenž stojí na místě, kde už nejspíše od starověku stávala římská svatyně. Dřevěné sochy, malby, které vznikaly mezi 14. a 18. stoletím, navíc z dílny mistrů jako Jacopo Contarini nebo Paolo Veneziano, to jistě stojí za vidění. Dominantou je i šedesátimetrová zvonice, která se stavěla po většinu 19. století. Pokud nechcete obdivovat jen sakrální skvosty, nabízí se celkově asi desítka šlechtických rezidencí z dob středověku.
Když se řekne Istrie a Chorvatsko, můžete se podívat i na další krásná místa. Nabízí se například hrad Dvigrad, kde si vzpomene na středověk v poněkud jiném rytmu. Pokud máte chuť na raný středověk, je ve Vodnjanu připraven kostel svatého Kirina a dvanáctý věk připomene kostel svaté Markéty. Rybí trh, ale jiná středomořská klasika, zavítat můžete na malý výlet třeba i do míst, kterým vládne olivový olej. Ten se značkou Chiavalon je sběratelem medailí ze světových akcí, ochutnávka je tedy téměř nutností, podobně jako když trávíte dovolenou na vinařském jihu Moravy. Bohatý folklór se odráží všude, nejen v kostele svatého Jakuba, ale také v paláci Bettica, který symbolicky odkazuje na zdejší mocný rod. Právě v něm si můžete prohlédnout muzeum. Prohlédněte si i radnici z 19. století.